Ajalugu

28. mai 2014

MTÜ Eesti Pereettevõtjate Liit on asutatud 28. mail 2014. a. Asutamiskoosolek toimus Keila Joa Lossis, kus aukülalistena osalesid rahandusminister Jürgen Ligi ja Soome Pereettevõtete Liidu president Pekka Laitinen. Asutajaliikmeid oli 32 ning asutajaks president Urmas Isok. Esimesse eestseisusesse kuulusid lisaks Urmas Isokile veel Madis Ermo (asepresident), Tauno Loodus (klubiteenistus), Madis Habakuk (koolitustoimkond), Tanel Tark (I sekretär) ja Tauno Tark (II sekretär).

Asutajaliikmed

Raivo Aavisto, Mark Berman, Andrei Dvorjaninov, Madis Ermo, Marten Ermo, Madis Habakuk, Mart Habakuk, Ain Hanscmidt, Harri Hanschmidt, Heiti Hääl, Marti Hääl, Hardi Isok, Helen Isok-Paas, Urmas Isok. Argo Koppa, Gunnar Kraft, Jüri Kraft, Toomas Kõuhka, Raivo Kütt, Tauno Loodus, Kristel Meos, Hugo Osula, Ivar Paplavskis, Andres Pedjak, Jüri Ross, Aare Tark, Tanel Tark, Tauno Tark, Relika Tiik-Koppa, Jaak Ungerson ja Risto Vahimets.

EPEL ASUTAJALIIKMED

Alustab “Tunne liiget” ürituste sari

“Tunne liiget” üritusel külastame ühe EPEL-i liikme pereettevõtet, kuulame perelugu ning saame piiluda äri telgitagusesse. Esimene “Tunne liiget” üritus toimus 12.08.2014 EPEL presidendi Urmas Isoki Nõmmel asuvas eramus. Kuulati Ideal Grupi pereettevõtte lugu ja mängiti minigolfi. 2014.a. võõrustas “Tunne liiget” üritust veel Madis Habakuk ja Argo Koppa.

2015

2015.a. toimus viis “Tunne liiget” üritust. Oma pereettevõtte lugu rääkisid perekond Ermo, Berman, Tark, Ross, Kraft ja Meos. Toimus EPEL 1. sünnipäevale pühendatud rahvusvaheline konverents Tallink Spa hotellis teemal „Põlvkonnavahetuse planeerimine“. Peaesineja Mario Duca Maltalt; konsultatsioonifirma Family Business Advisers omanik ja Malta Pereettevõtete Liidu president. Lisaks toimus kaks koolitust teemal “Usalduslik suhe lapse ja vanema vahel” ning “Kohusetunde ja töökuse kasvatamine”.

Pereettevõtluse käsiraamat

Esmakordselt ilmub Eestis käsiraamat pereettevõtlusest. Vandeadvokaadi ning EBS-i õppejõu Urmas Arumäe sulest ilmuv eestikeelne teos võtab kokku nii teoreetilised pereettevõtluse käsitlused kui rahvusvahelise kogemuse. Raamatu juhatab sisse tsitaat: “Tark ei lase perekonnal hävitada äri ega äril perekonda”. Raamatust ilmub kordustrükk 2021.a ja saadaval on ka e-raamat.

EPEL golfiturniir

Alguse saab EPEL golfiturniiri traditsioon. Esimene turniir peeti EGCC väljakul ja meistriks tuli Hardi Isok. Järgnevatel aastatel on golfiturniiri võitjateks tulnud Margus Ross (2016), Hardi Isok (2017), Urmas Isok (2018), Margus Ross (2019), Signe Tšernjavski (2020), Jürgen Mikk Jõeleht (2021) ja Jaan Papagoi (2022).

Jõulupidu Keila-Joa Lossis

2016.a. EPEL jõulupidu toimus Keila Joa Lossis koos heategevuslike kingitustega Eesti lasterikaste (enam kui 10 last) perede emadele. Üheskoos sai kootud EPEL ajalooline sall, mis on raamitud ja ootab kohta eksponeerimiseks.

2016

Endiselt on populaarseim ürituste sari “Tunne liiget”. Oma pereettevõtte loo räägivad perekond Loodus, Hanschmidt, Osula, Nepper, Kõuhkna ja Ungerson. EPEL 2. sünnipäeva konverents toimub Saaremaal ja peateemaks on perekonna harta koostamine.

EPEL tenniseturniir

Alguse saab EPEL tenniseturniiri tradistioon. Esimeseks meistriks tuli Ats Piirmets. Järgnevatel aastatel on tenniseturniiri võitjateks tulnud Aare Tark (2017), Mart Nõmper (2018), … (2019), Margus Viigimaa (2020), Mart Nõmper (2021), Aare Tark ja Mart Nõmper (2022).

2017

“Tunne liiget” ürituste sarjas tutvustasid oma pereettevõtte lugusid perekond Tõeleid, Paplavskis, Hääl ja Põder. EPEL tähistas oma 3.tegutsemisaastat esindusliku konverentsi ja golfi-ning tenniseturniiri korraldamisega Pärnus. Konverentsi peaesinejad olid majandus-ja taristuminister Kadri Simson ning rahvusvaheliselt tunnustatud pereettevõtluse ekspert Sandy Loder (Suurbritannia). Keila vallavalitsus korraldas koostöös Eesti Pereettevõtjate Liiduga konverentsi „ Kohaliku omavalitsuse ja ettevõtjate koostöö – kuidas saavutada suuremat heaolu ja majanduskasvu Eestis“. Ettekannetega esinesid Jaan Alver, Siim Kallas, Aare Tark, Heiti Hääl jt. Aasta lõpus toimus kohtumine president Kersti Kaljulaidiga, kus esitati vastastikust nägemust Eesti majanduskeskkonna muutmiseks pikaajaliselt stabiilseks.

EPEL presidendiks valitakse Aare Tark

EPEL teise eestseisusesse kuuluvad: Aare Tark (president), Urmas Isok (asepresident), Kristel Meos (arendus- ja koolitustoimkonna juht), Andrei Dvorjaninov (uusliikmete toimkonna juht), Mihkel Tammo (järgnevate põlvkondade toimkonna juht), Tauno Loodus (klubiteenistuse juht), Tanel Tark (peasekretär) ja Merilyn Isok (II sekretär).

Järgmise põlvkonna avaüritus

Toimub järgmise põlvkonna tutvumisõhtu Saku Gastropubis. Ürituse eesmärk oli näha läbilõiget järgmise põlvkonna sihtrühmast, sõnastada tegevuse esmased eesmärgid ning arutada, millised teemad ja üritused järgmist põlvkonda huvitavad.

2018

“Tunne liiget” üritustel tutvustasid oma perelugu perekond Toonekurg, Pindmaa, Laul ja Nõlvak. Toimus Järgmise põlvkonna üritus, kuhu oli kaasatud ka Soome Pereettevõtjate Liidu liikmed. Stenbocki majas kohtusid EPEL-i liikmed peaminister Jüri Ratasega. Toimus seminar, kus peateemaks oli arutelu Kaja Kallasega põlvkonnavahetusest ettevõtluses ja poliitikas.

Aasta pereettevõtte väljakuulutamine

Esmakordselt tunnustatakse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt eraldi kategoorias Eesti parimat pereettevõtet. EAS-i, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu poolt pidulikul auhinnagalal valiti aasta pereettevõtteks 2018 AS Ecometal. Pereettevõtte kategooria nominentideks olid ka Estanc AS ja Peretec OÜ. Järgmistel aastatel on Aasta pereettevõtte tiitliga pärjatud T-Tammer OÜ (2019), Mainor AS (2020), Nõo Lihatööstus OÜ (2021) ja ARCWOOD by Peetri Puit (2022).

2019

EPEL-i 5. sünnipäeva konverentsi teemaks oli „Kuidas teha pereärist suguvõsaäri, kus kõik osaleksid vähemalt omanikena?“. Arvo Pärdi keskuses Laulasmaal  andis sel teemal ülevaate Soome pikaajalise pereettevõtte esindaja Eduard Samuel Paulig. “Tunne liiget” üritused toimuvad esimest korda Järgmisele põlvkonnale. Oma loo räägivad Lilli Jahilo ja Hardi Isok. Suvepäevi võõrustas perekond Liidemaa ja aastalõpu galat perekond Wassenaar.

EPEL liitus EFB-ga

Eesti Pereettevõtjate Liit esitas 2019.a. aprillis ametliku avalduse liitumiseks Euroopa Pereettevõtete Liiduga (European Family Businesses). 30. mail toimus Barcelonas Euroopa Pereettevõtjate Liidu üldkogu, kus Eesti Pereettevõtjate Liit võeti nimetatud organisatsiooni liikmeks. EFB missiooniks on edendada pereettevõtete kasvu ja järjepidevust Euroopas vabadusel, jagatud väärtustel, õigusriigi põhimõtetel, heaolul ja sotsiaalsel õiglusel põhineva Euroopa projekti kaudu.

2020

2020. aasta tegevusele pani pitseri Covid-19 viirus ja selle mõju inimeste käitumisele, tervisele ning majandusel. Liit kohandas sellest tulenevalt, kuulates liimete soovitusi, oma tegevusplaane. Toimusid veebiseminarid, käivitasime liikmelt liikmele pakkumiste rubriigi ja koostöös Kaubandus-tööstuskojaga tegime 3 podcasti pereettevõtluse teemadel. “Tunne liiget” ürituste sarjas rääkisid oma loo rääkisid perekond Nõmmann ja Tammo. EBS-is toimus suvel 2 nädalane Pereettevõtluse suvekool ja sügisel koolitusprogramm.

EPEL presidendiks valitakse Kristel Meos

EPEL uude eestseisusesse kuuluvad: Kristel Meos (president), Aare Tark (asepresident), Merit Miller (klubiteenistuse juht), Mart Habakuk (koolitus- ja arendustoimkonna juht), Urmas Isok (liikmete toimkonna juht), Kristine Ross (järgmise põlvkonna toimkonna juht), Merilyn Isok (peasekretär). Eestseisust toetavad Mari Liis Põder Korjagina tulevaste põlvkondade toimkonna juhina ja Tauno Loodus turundusnõunikuna.

2021

wejferfjrjekgjnkjgneknjg

2022

wejferfjrjekgjnkjgneknjg

EPEL presidendiks valiti Merit Miller

EPEL neljandasse eestseisusesse kuuluvad: Merit Miller (president), Kristel Meos (asepresident), Karina Tõeleid (klubiteenistuse juht), Marianne Pindmaa (peasekretär), Aavo Koppel (arendus- ja koolitustoimkonna juht, välissuhtlus), Aigar Pindmaa (liikmete toimkonna juht), Teele Jõeleht (järgmise põlvkonna toimkonna juht). Eestseisust toetavad Robert Miller tulevaste põlvkondade toimkonna juhina ja Herty Tammo Startup ja järgmise põlvkonna toena.